Norwich Head of the River

Norwich Head of the River

27th February 2016

DRC had a very successful day at Norwich on Saturday, which resulted in us bringing ten pots back to Woodbridge. 

The event offered a morning and afternoon division with either a long (5k) or short (2k) course. Each crew had to row either 7k or 4k to their respective start lines and wait for an hour before racing but thankfully the day was bright and sunny which helped to take the chill out of the wind that was a little harsh at times!

It was nice to have several new scullers taking part and an excellent land crew to help the day run smoothly.

Well done to all our pot winners and thank you to everyone who helped on or before the day.

The racing calendar has now been agreed until the end of September and will be published shortly. 

 

Results

 

Norwich Head of the River - 27 Feb 2016

 

 

Finish position

Category

Div

Crews

Time

Notes

20

NOV.2x

Div 1, Long

Aidan Ward & Olly Wroe

20.01

2nd in category

23

Mx.MasC.2x

Div 1, Long

Jacq Barnard & Andy Spencer

20.27

Non competative

24

J18A.4x-

Div 1, Long

Tom Barrett, George Martin, Matthew Kaye & Albert Robson

20.30

Non competative

27

MasC.1x

Div 1, Long

Steve Fowler

20.44

Pot Winner

31

IM2.1x

Div 1, Long

Chris Lawrence

20.55

Non competative

41

MasE.1x

Div 1, Long

Malcolm Pidd

21.46

Pot Winner

48

Nov.2x

Div 1, Long

Charles Barret & Angus Eaton

23.16

4th in category

50

W.Eli.1x

Div 1, Long

Rachel Andvig

24.51

3rd in category

51

W.J18A.1x

Div 1, Long

Annabel Everson

24.54

Pot Winner

53

W.J18A.1x

Div 1, Long

Olivia Bakewell

28.19

2nd in category

3

J16A.1x

Div 1, Short

Jamie Godwyn

8.41

Non competative

8

J17A.2x

Div 1, Short

Lotte Tynedale Hardy & Tilly Barnard

9.12

Non competative

15

W.J15A.2x

Div 1, Short

Ellie Bakewell & Holly Everson

9.47

3rd in category

11

MasD.2x

Div 2, Long

Steve Fowler & Malcolm Pidd

20.22

2nd in category (handicapped)

20

Mx.IM3.2x

Div 2, Long

Jacq Barnard & Andy Spencer

21.52

Non competative

21

IM3.1x

Div 2, Long

Chris Lawrence

22.00

Pot Winner

38

W.IM1.1x

Div 2, Long

Rachel Andvig

27.27

3rd in category

3

J16A.2x

Div 2, Short

Olly Wroe & Jamie Goodwyn

8.14

2nd in category

5

NOV.2x

Div 2, Short

Aidan Ward & Albert Robson

8.37

Pot Winners

7

W.J18A.4x-

Div 2, Short

Annabel Everson, Olivia Bakewell, Scarlett Ayre, Lotte Tynedale Hardy

8.54

Non competative

9

W.Nov.4x-

Div 2, Short

Tilly Barnard, Jess Eaton, Ellie Bakewell & Holly Everson

8.57

Pot Winners

16

NOV.2x

Div 2, Short

Tristan Crawford & Ian Page

9.57

3rd in category